• tit
POĽSKO /Varšava - Gdaňsk - Krakov/

Autom

POĽSKO /Varšava - Gdaňsk - Krakov/

Poznávacia cesta / Poznávanie miest --- (04 . 2025) Čítajte viac

Výrobca: 2025

Popis

Link na itinerár s trasami: POĽSKO /Varšava - Gdaňsk - Gdyňa - Krakov/ (5 dní)

VARŠAVA

- Palác kultúry a vedy
S výškou 231 metrov ide o najvyššiu budovu nielen v meste, ale aj v celom Poľsku. Bola postavená v roku 1955 ako dar sovietskeho ľudu. Pre mnohých domácich pohľad na ňu vyvoláva kontroverzné pocity, dlhé roky bola totiž symbolom ich utláčania a dokonca sa kedysi zvažovalo aj jej zbúranie. Dnes má štatút chránenej pamiatky.
Budova má 42 poschodí a na 30. poschodí je vyhliadka na mesto. Pre predstavu, o aký kolos ide, je v nej 3000 miestností a 33 výťahov. V roku 2013 webová stránka WP.pl odhadla náklady na 20 000 000 000 PLN (5 mld. €)

- Hala Koszyki
Ide o gastronomický raj v srdci Varšavy, kde sa stretávajú rôzne kuchyne a chutné pokrmy. Tento obnovený trhový palác je miestom, kde sa stretávajú miestni aj návštevníci, aby ochutnali najlepšie jedlá, ktoré Poľsko ponúka. (Po až Ne .. 08:00 – 02:00)

Uličky Kráľovskej cesty, takmer ako cez každé poľské mesto aj cez Varšavu prechádzala kráľovská cesta, tvorili ju ulice Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Ujazdowskie, ktorými chodievali poľskí králi z kráľovského zámku do letnej rezidencie Lazienki. Cesta má štyri kilometre a je lemovaná kostolmi, palácmi, pamätníkmi a meštiackymi domami s kopou obchodov, reštaurácií a barov.

- Zamek Królewski
Kráľovský zámok bol postavený za kráľa Zikmunda III. Vasu (Zikmund Švédsky) v roku 1618 na mieste, kde bola pôvodne drevená pevnosť. Počas vojny bol tento hrad zničený a zostal z neho len jeden oblúk. Zvonku pôsobí skromnejšie, ako napovedá jeho názov, no bohatstvo a luxus interiéru sú tým, čo návštevníkov ohromí. Starožitnosti v paláci bojovali, skrývali, uchovávali a väčšinu z nich späť získali poliaci až roky po vojne.

- Katedrála svätého Floriána
Táto katolícka katedrála, najvyššia v meste, bola postavená v reakcii na ruské presadzovanie pravoslávneho náboženstva vo Varšave. S vežami týčiacimi sa do výšky 75 metrov je katedrála ikonickým symbolom okresu Praga. Napriek tomu, že katedrála bola pomenovaná po svätom Floriánovi, patrónovi hasičov, bola katedrála zapálená počas nacistickej okupácie v roku 1944. Následne však bola zrekonštruovaná s použitím pôvodných tehál z 19. storočia. Dnes je jeden z najkrajších varšavských kostolov. Centrálnu sálu zdobia poľské vlajky a červené tehly stĺpov vytvárajú výrazný kontrast s klenbami z bieleho mramoru.

- Hrad Malbork
Stredoveký hrad Malbork bol postavený v 13. storočí ako sídlo germánskeho rádu. Hradný komplex je v skutočnosti kombináciu troch hradov a jeho výstavba trvala nepretržite takmer 230 rokov. Je to najväčší tehlový hrad na svete a jeden z najpôsobivejších svojho druhu v Európe. Keď vypukla druhá svetová vojna, hrad bol Nemcami obnovený. Počas vojny bol hrad zničený viac ako 50% a od vojny prebieha jeho obnova až do dnes. Hrad a je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Hrad je obrovský a vyhraď si na návštevu aspoň 2-3h.

GDAŇSK

Gdansk je jedno z najstarších a najväčších poľských miest, ležiace v Pomoransku na rieke Visla na brehu Baltského mora v Gdanskom zálive. Prvá zmienka o meste Gdansk je z roku 999. Je metropolou Pomoranského vojvodstva, má rozlohu 262 km² a 459 000 obyvateľov.
Mesto Gdaňsk bolo dejiskom vypuknutia 2. svetovej vojny, kedy 1.9.1939 zaútočil Hitler na Westerplatte. Následne bolo celé počas vojny zbombardované a je až neuveriteľné ako sa Poliakom mesto podarilo obnoviť. Napriek tomu, že centrum vyzerá, že bolo vystavané v 16. storočí, v skutočnosti nie je staršie ako 70 rokov.
Mesto je považované za jedno z najkrajších v Poľsku najmä vďaka svojej bohatej histórií a kultúrnemu dedičstvu.

- Centrum európskej solidarity
je oveľa viac ako len múzeum, sú tu kancelárie, kde Lech Wałęsa dodnes pracuje, knižnica, archívy, zimná záhrada, bar... Stála expozícia je organizovaná veľmi interaktívnym a realistickým spôsobom. Existujú pôvodné zábery z rokovaní medzi komunistickým režimom a lodiarmi. Pôvodné interiéry bytov z čias komunizmu sú prestavané, vyšetrovacie a väzenské cely tiež. Múzeum tak poskytuje vzácny realistický pohľad na represívny systém komunistického režimu.

- Wielki młyn
Veľký mlyn je vidieť už z diaľky a bol v 14. storočí najväčším mlynom v Európe.
Unikátny objekt stredovekej technickej architektúry s charakteristickou obrovskou sedlovou strechou bol v tom čase najväčšou priemyselnou investíciou v Európe. Veľkosť mlyna vyplýva z jeho rozmerov, výška 26 m, dĺžka 41 m. Bol vybavený 18 vodnými kolesami s priemerom 5 m, čo bol veľký technický úspech. Slúžil ako mlyn, sýpka a pekáreň. Pred poslednou vojnou mlyn produkoval až 200 ton múky denne. Veľký mlyn fungoval od svojho postavenia až do roku 1945, kedy úplne vyhorel. Dnes je v jeho gotickom interiéri, kde stále môžete vidieť veľké mlynské kolesá, umiestnené najmladšie múzeum v Gdansku.

- Plavba na Čiernej perle
Napínavá pirátska plavba, trasa po ktorej sa plavíme je Prístav, Lodenica, Pevnosť Wisłoujście a Westerplatte. Po príchode do nášho prístavu, ktorý sa nachádza asi 800 metrov od Pamätníka obrancov pobrežia. Westerplatte – malého polostrova považovaného za symbolické miesto vypuknutia 2. svetovej vojny.

- Żuraw
Žeriav (Żuraw) veľmi jednoducho rozoznáte, je to najväčší drevený žeriav v Európe a niekedy slúžil na vykladanie a manipulovanie morského nákladu. Bol ikonou gdaňského prístavu zhruba od 15.storočia. Stále sa môžete pozrieť ako žeriav fungoval, na jeho hnací motor, na ktorého rozbehnutie bolo treba niekoľko ľudí. Momentálne sa v žeriave nachádza sídlo Národného námorného múzea.

- Kráľovská cesta
Dlhá ulica (Dluga ulica), ktorá vedie od Zlatej brány až ku Zelenej brane, je známa aj ako Kráľovská cesta. Bývať tu si mohli dovoliť len najbohatší obchodníci a najvážnejší občania. V súčasnosti je Kráľovská cesta považovaná za jednu z najkrajších peších ulíc v Európe.

- Bazilika Nanebovzatia Panny Márie
Katedrála najsvätejšej Panny Márie alebo Mariánska bazilika je najväčší murovaný kostol na svete. Jeho stavba začala v 14.storočí a momentálne slúži ako rímskokatolícky gotický kostol. Jeho interiér je dnes žiarivo biely a tvorí príjemný svetelný kontrast k masívnemu, ťažkému dojmu, ktorý na vás pôsobí zvonku. Do tejto katedrály sa zmestí 25 000 ľudí a pri jej návšteve nevynechajte orloj a obrovitánsky organ. Hlavná veža je vysoká 77 metrov a po zdolaní 400 schodov si užijete jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na Gdaňsk.

- Hlavná radnica
Je jednou z hlavných atrakcií a je jednou z najviac fotografovaných goticko-renesančných historických budov v meste. Leží priamo v srdci starého mesta. Interiér je inšpirovaný holandským manierizmom a potvrdzuje dôležitú úlohu Gdaňska v Európe a vo svete. Môžete vyjsť aj na radničnú vežu odkiaľ si užijete nádherný výhľad a každú hodinu budete počuť vyzváňať Ódu na radosť.

- Neptúnova fontána
Neptúnova fontána sa nachádza od roku 1633 na Dlhom trhu (Dlugi targ) pred Artušovým dvorom a stala sa symbolom Gdaňska. Socha bola vyrobená flámskym umelcom a je jednou z najstarších pamiatok mesta. Legenda hovorí, že Neptún vytvoril známy gdaňský bylinný likér „Goldwasser", lebo sa nahneval, pretože extrémne bohatí občania Gdanska (10% obyvateľov v čase rozkvetu tvorili miliardári) neustále hádzali zlaté mince do fontány. Svojím trojzubcom pohol vodou natoľko, že všetko zlato sa rozpadlo na kúsky a vytvorilo zlaté lupienky, ktoré sú pre Goldwasser typické.

SOPOT

- je miesto, kde sa prídete večer zabaviť, poprechádzať po najdlhšom drevenom móle v Európe z roku 1827 a vychutnávať relax na tunajších plážach. Počas leta je Sopot obľúbeným prímorským letoviskom, označovaným aj ako poľská riviéra, ktorého piesočnaté pláže sa tiahnu v dĺžke zhruba 4,5 kilometra

GDYŇA

Gdyňa je známa ako jedno z miest, kde sa v rámci Poľska žije najlepšie. Čerstvý vzduch, prístav, more a pokoj - aj takto nejako by sme mohli opísať Gdyňu. Mladé, moderné prímorské mesto bolo ešte pred 80 rokmi malou obcou, no dnes zastáva úlohu dôležitého baltského prístavu. Gdyňa je jediným mestom v Poľsku a jedným z mála v Európe s 12,5 km dlhým a ľahko dostupným pobrežím.

- Torpédoborec ORP Blyskawica
V predvečer začiatku druhej svetovej vojny vyplávali z Gdanskej zátoky na severe Poľska tri torpédoborce. Jeden z nich – Błyskawica – sa pod velením Veľkej Británie v nasledujúcich rokoch zúčastnil bitky o nórsky prístav Narvik alebo evakuácie vojakov z Dunkerku. Dnes najstarší torpédoborec na svete kotví v prístave v poľskej Gdyni a je považovaný za perlu poľského námorníctva.

- Torpédovňa (ruina)
Pokojné vody v Gdaňskom zálive sa zdali byť bezpečným miestom mimo dosahu britského letectva a boli tiež ideálnym miestom na skúšobné testy torpéd, a tak sa Nemci rozhodli umiestniť sem montážnu halu pre torpéda. Stavba sa začala v roku 1940. Expresným tempom bola postavená výskumná základňa a torpédové cvičisko, objekty sa nachádzajú v meste Gdynia časť Babie doly a takisto aj v Gdyni Oksywie. Torpédové stanice boli postavené niekoľko sto metrov od brehu a spojené s pevninou drevenými mólami.

KRAKOV - okolie

- Soľná baňa Wieliczka
Baňa na kamennú soľ patrí medzi najstaršie na svete, ťažba prebiehala od 13. storočia do roku 1996. Soli, ktoré sa v bani ťažia, pochádzajú z miocénu. Dnes je turistickou atrakciou, ktorá ponúka viaceré sochy, galérie a kaplnku, ktorú vysekali baníci. Ročne baňu navštívi viac ako milión turistov.
Baňa je hlboká 327 m, patrí k najhlbším v strednej Európe. Chodby sú dlhé približne 245 km a baňa má deväť podlaží. Pre turistov je sprístupnená 3,5 km dlhá trasa. Na zozname Svetového dedičstva UNESCO je od roku 1978. V roku 2007 bola soľná baňa Wieliczka v ankete denníka Rzeczpospolita vyhlásená za jeden zo siedmich divov Poľska.

- Koncentračný tábor Osvienčim (Auschwitz I.)
Tábory boli v Osvienčime tri. Ako prvý bol postavený v roku 1940 Auschwitz I. Pred vstupom do neho sa nachádza známy nápis (Arbeit macht frei), v preklade: „práca oslobodzuje". Pre nedostatočnú kapacitu bol postavený v Brezinke (nem. Birkenau) najväčší komplex – Auschwitz Birkenau (Auschwitz II.). Známa je tu aj rampa, kde sa ľudia pred príchodom delili, či budú väznení alebo ich život skončí priamo v plynovej komore. Zo spomínaných dvoch táborov väzni často odchádzali do pracovného tábora v Monowiciach – Auschwitz III.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Nákupný košík