Vaduz – Lichtenštajnsko
Medzi Rakúskom a Švajčiarskom čupí Lichtenštajnské kniežatstvo. Zastrčené v Alpách, v pôvabnej prírode, stará sa o svoj vzhľad rovnako ako jeho čistotní a upravení susedia. Len 36 tisíc obyvateľov tohto 4. najmenšieho štátu Európy (6. najmenšia krajina sveta) si tu žije v dostatku, ktorý na uliciach vidieť na prvý pohľad. Pre zaújmavosť tu je viac registrovaných firiem než obyvateľov.
Miništát je z politického hľadiska dedičnou konštitučnou monarchiou, na ktorej čele stojí knieža Hans Adam II. Lichtenštajnský. Aj keď vzťahy s našimi krajinami (Slovensko, Česko) boli donedávna napäté, z dôvodu tzv. Benešových dekrétov, postupne sa normalizujú a vytvárajú podmienky pre spoluprácu.
Vaduz je hlavné mesto Lichtenštajnska. Leží na pravom brehu Rýna v nadmorskej výške 455 m n. m. Má rozlohu 17,3 km² a vyše 5 000 obyvateľov . Symbolom Vaduzu je kniežacie sídlo – zámok (skôr stredoveký hrad) postavený na skale nad mestom.
Hrad Vaduz
Hrad Vaduz je symbolom celého Vaduzu a Lichtenštajnska. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1322, avšak postavený bol pravdepodobne už v 12. storočí. Na začiatku 20. storočia bol obnovený a knieža Franz Joseph II. z neho urobil svoje stále sídlo, kde žije aj jeho nasledovník a súčasný lichtenštajnský monarcha , knieža Hans-Adam II. Schloss Vaduz, a kvôli tomu je pre verejnosť zatvorený.
Najbohatšia krajina sveta
V lichtenštajnskej ekonomike hrá prím priemysel a finančné služby. Domáci sa ráno budia akiste s dobrou náladou, bez ťažkostí mesačne v hrubom zarábajú cez 5000 švajčiarskych frankov a raritou nie je ani 6000 - 7000. Na 1000 obyvateľov tu pripadá 750 motorových vozidiel, čo je najviac v Európe. Pohoda a zjavný dostatok sa v Lichtenštajnsku neobvykle snúbia a tak sa sem oplatí nakuknúť.
Aktuálne HDP/osobu (US$ PPP) je cca. 132 000 USD (podľa rebríčka CIA) a to takmer dvojnásobné oproti USA. Priemerný Slovák vyprodukuje 4x menej než priemerný Lichtenštajnčan. Lichtenštajnsko je z hľadiska HDP na obyvateľa teda najbohatšou krajinou na svete.
Dá sa sem presťahovať?
Byť emigrantom v krajine je prakticky nemožné, ale ak tu aj pracujete ako robotník bez oficiálneho povolenia, na pobyt dostanete podmienky. Jednou zo základných je, aby ste boli ticho a počas obeda a po 22.00 boli ticho úplne. Váš príjem bude jedným z najvyšších na svete, ale musíte byť ticho. Tamojšia vláda vydáva menej než 100 povolení ročne, polovica povolení sa žrebuje v lotérii. Aj to ide len o pobyty, nie občianstvo.
Cudzinci pracujúci v Lichtenštajnsku nesmú v krajine žiť, iba pracovať. Uvažovať o štátnom občianstve vraj môžete, ak v krajine platíte dane a žijete (napríklad sa priženíte) minimálne 30 rokov, musia vás odsúhlasiť susedia, alebo parlament. (zdroj: bubo.sk/blog)