Link na itinerár s trasami: ESTÓNSKO + Tallinn (4 dni)
1.DEŇ – Severná časť
- odlet z letiska Schwechat (Viedeň)
- prílet na letisko Lennarta Meriho (Tallinn)
- odjazd na ubytko (bod. 2)... drevenný zrub v národnom parku Lahemaa
2. DEŇ – Severná časť + prejazd na Juh
- ranné kúpanie v Baltickom mori a odjazd z ubytka do národného parku Lahemaa
- (bod. 4) národný park Lahemaa
Bažiny tvoria približne 3 425 hektárov národného parku Lahemaa, čo predstavuje 4,6 % územia. Vznikli rastom lagún/ jazier po ich oddelení od mora. Bohatá príroda národného parku Lahemaa je zvyčajne charakterizovaná ako dôsledok zamokrenia pobrežných hrebeňov rôzneho veku, ktoré predstavujú močiare.
- (bod. 5) Rakvere castle
Hrad postavili na mieste drevozemného hradiska pohanských Estsov, ktoré v roku 1219 dobyli dánski križiaci Valdemara II. neskôr začlenené do Rádu nemeckých rytierov, ale boli udelené dánskym kráľom, za ktorých vlády boli okolo polovice 13. storočia postavené prvé kamenné opevnenia nazývané Wesenberg alebo Wesenborg. Purgrófi sídliaci na hrade sú prvýkrát zaznamenaní v roku 1252.
- (bod. 6) protiraketový bunker (ukrytý v lesoch)
- (bod. 8) mesto Narva a pevnosť Hermann ... čas na obed :-)
Mesto Narva je tretie najväčšie estónske mesto a od ruského mesta Ivangorod ho delí len rieka. Na jednej strane je estónsky hrad Herman, na druhej ruská pevnosť Ivangorod. Ekonomicky patrí medzi slabšie regióny s vôbec najvyššou nezamestnanosťou v krajine.
Hermann (nazývaný tiež Narvský hrad) je stredoveký hrad v estónskom meste Narva. Postavený bol okolo roku 1256 Dánmi, ktorí oblasť v tom čase ovládli. Pôvodne bol drevený a slúžil ako pohraničná pevnosť na rieke Narva (vtedy bránil vpádom Pskova a Novgorodu, dodnes leží na hranici s Ruskom a hneď za riekou čnie proti Hermannu Ivangorodská pevnosť – sú tak blízko seba, že nezasvätenie ich považujú často za jeden celok). Pod ochranou tvrze sa z predchádzajúcej osady vyvinulo mesto Narva, ktoré v prvej polovici 14. storočia získalo mestské práva.
- (bod. 9) kláštor Pühtitsa
Kláštor Pühtitsa je pravoslávny kláštor vo východnom Estónsku (kraj Ida-Viru) medzi jazerom Peipus a Fínskym zálivom. V 16. storočí bol v Pühtitse postavený malý pravoslávny kostol. Kláštor bol založený v roku 1891 a rozrástol sa na najväčšiu pravoslávnu komunitu v pobaltských štátoch.
- (bod. 10) prespanie v Pindi ... chata s výhľadom na samote pri jazere s výrivkou
3. DEŇ – prejazd z Juhu na Sever (do Tallinnu)
- odjazd smerom na Tartu
- (bod. 11) Estonian National Museum
- (bod. 12) mesto Tartu a katedrála Tartu
Mesto Tartu sa nachádza druhé najväčšie mesto Estónska a je najstarším mestom celého Pobaltia a hlavným cieľom mnohých turistov je najmä pre pozostatky gotickej katedrály z 13. storočia. Na kopci Toomemägi sa môžete poprechádzať pod jej masívnymi oblúkmi a dostanete sa aj na jej veže, odkiaľ si môžete užiť výhľad na katedrálu a na celé. Následne si môžete prehliadnuť neďaleké Staré mesto a dať si skvelú kávu a jedlo (Tartu je známe skvelým gastrom).
- (bod. 13) odovzdanie auta v Talline
Hlavné mesto – Tallinn:
- (bod. 2) odchod na ubytko – 170m2 staromestský 2-podlažný byt so saunou, na hl. námestí
- (bod. 3) odporúčanie na neskorý obed - Olde Hansa
Navštívte a cíťte sa ako v stredoveku. Vyskúšajte estónske jedlá zo 14. storočia, ako napríklad rebrá z diviaka. Miesto je plné starodávnej atmosféry a hudby. (www.oldehansa.ee)
Tallinnské staré mesto (Vanalinn) je rozdelené na dve časti. Chrámový vrch (Toompea) na juhozápade je považovaný za pôvodné mestské jadro. Práve tu pri hrade a katedrále sídlila šľachta a duchovenstvo a pekne sa zhora pozerali na hanzových obchodníkov a remeselníkov v Dolnom meste. Hore sídlil majiteľ, dole bol obchod. Svoj osobitý charakter si obe časti Vanalinnu uchovávali dodnes ...
- (bod. 4) Nigiliste Kirik (kostol sv. Mikuláša)
Neskoro gotická stavba (13. storočie) bola zafinancovaná holandskými kupcami, ktorí sa usadili v Talline. Kostol je dominantou tejto časti starého mesta. V minulosti neslúžil iba ako kostol, ale bol tiež úkrytom cenného obchodného tovaru.
- (bod. 5) Alexander Nevsky Cathedral
Tento bohato zdobený historizujúci pravoslávny kostol v zmiešanom štýle bol dokončený v roku 1900, keď bolo Estónsko súčasťou Ruskej ríše. Kostol pochádza z dôb politiky rusifikácie v 19. storočí a bol postavený priamo oproti hradu Toompea, aby demonštroval ruskú nadvládu. Kostolné veže majú súbor 11 zvonov, medzi ktorými je najväčší zvon v Talline, vážiaci 15 ton.
- (bod. 6) Toompea Väike linnus (Malá pevnosť Toompea)
Toompea Väike linnus bola pevnosť hradného typu, ale Ordu ju v rokoch 1350-1360 prestaval na pevnosť lichobežníkového pôdorysu a centrálnu budovu. V komplexe budov v súčasnosti sídli parlament Estónskej republiky. História Pevnosť bola postavená Rádom mečových bratov v roku 1229 na juhozápadnom svahu hory Toompea. V 80. rokoch 16. storočia bola vedľa Pikk Hermann postavená renesančná budova Štátnej radnice.
- (bod. 7) Kolm Õde (Tri sestry)
Tri sestry patria k najkrajším príkladom stredovekého stavebného umenia v hlavnom meste. Podobne ako ostatné stredoveké kupecké domy, slúžili svojim majiteľom súčasne ako domy na bývanie a priestory na skladové zásoby zásob. Táto skupina budov z prvej polovice 15. storočia vznikla ako reakcia na „Troch bratov" v Rige.
- (bod. 8) Oleviste kogudus (Kostol svätého Olafa)
Dominantu mesta a jeden zo symbolov Tallinnu totiž tvorí majestátny Kostol sv. Olafa, ktorý je pomenovaný po nórskom panovníkovi. Jeho gotická veža bola dokončená začiatkom 16. storočia a práve v tomto období bol údajne najvyššou stavbou Európy. Historici sa však nezhodujú na tom, či mohla jeho výška naozaj dosahovať až neuveriteľných 159 metrov. V súčasnosti kostol meria 124 metrov a jednou z jeho hlavných funkcií z minulosti bolo aj navádzanie lodí do tallinnského prístavu, dnes je hore vyhliadka na celé mesto.
- odporúčanie na večeru - Troika
Zrejme najlepšia ruská reštaurácia v Talline. Lahodné a jemné blini s kaviárom, vynikajúci boršč, 50 druhov vodiek. K tomu hrá naživo harmonika. (www.troika.ee)
4.DEŇ – Tallinn
- typ na výborné raňajky - 5Senses Tallinn / Pärnu mnt 48, Tallinn / napoleoncafe.ee /
- (bod. 9) Eesti meremuuseum / Lennusadam (Námorné múzeum)
Estónske námorné múzeum vyniká svojou jedinečnosťou a nachádza sa na veľmi zaujímavom mieste. V rozľahlom areáli (6500 m²) sú uložené historické lode a lietadlá, okrem iného vrak nákladnej lode zo 16. storočia alebo legendárna ponorka „Lembit" z roku 1937. Jedná sa o 600 ton ťažký kolos a pri vyraďovaní v roku 2011 bola slúžiacou, stále funkčnou vojnovou loďou. Na zrekonštruovanom ľadoborci Suur Tõll sa podáva originálna námornícka strava, ktorou sa živili moreplavci už pred rokmi.
- obed na ľadoborci Suur Tõll
- (bod. 10) Kadriorg palace
Palác Kadriorg alebo "Katarínske údolie" (jediný estónsky barokový palácový) dal postaviť ruský kráľ Peter Veľký pre svoju druhú manželku Katarínu I. Komplex obklopený 70 hektármi zalesneného parku s dekoratívnym jazerom a slávnostnými záhradami sa nachádza v jednej z najluxusnejších štvrtí v Tallinne.
Ulice Kadriorgu stoja za preskúmanie s ich luxusnými vilami, rozmarnými letnými sídlami a jednoduchými drevenými domami, ktoré sa datujú do obdobia rozkvetu tejto oblasti ako prímorskej kúpeľnej destinácie.
- odchod na letisko Lennarta Meriho (Tallinn)