• tit
AZERBAJDŽAN + Baku  (7 dní)

Off-road Fly

AZERBAJDŽAN + Baku (7 dní)

ITINERÁR Čítajte viac

Výrobca: 2024

Popis

1.DEŇ – príchod do Baku

- odjazd na letisko o cca. 15:00
- odlet z letiska Ferenca Liszta (Budapešť) o cca. 20:45
- prílet na letisko Heydara Aliyeva (Baku) cca. 02:30 (miestneho času, let cca. 4h)
- odjazd na ubytko ... monumentálny mrakodrap v Baku (Flame towers)

The Flame Towers (Fairmont Baku)
- je skupina troch mrakodrapov. Výška najvyššej veže je 182 m. Tri veže v tvare plameňa majú symbolizovať prvky ohňa a sú odkazom na prezývku Azerbajdžanu „Ohňová zem", historicky zakorenenú v regióne, kde zo zeme vychádzajú plamene zemného plynu a zoroastriánskí veriaci považujú plamene za symbol božstva (najmä v Ateshgah v Baku a Yanar Dag). Tri budovy (juh, východ a západ) pozostávajú zo 130 rezidenčných apartmánov na 33 poschodiach, hotelovej veže Fairmont, ktorá pozostáva z 250 izieb a 61 apartmánov s obsluhou, a kancelárskych blokov. Celková zastavaná plocha je 245 000 m². Spodné časti veží sú spojené presklenou strechou a pod ňou je veľké nákupné centrum.

2. a 3. DEŇ – hlavné mesto BAKU    

- odchod z ubytka z návršia smerom k hlavnému bulváru Baku

LINK na trasu: https://sk.mapy.cz/s/comatokoce   (pešo 13,5km -- 4:00h)

- (bod. 3) Shahidlar Monument
Pamätník tureckých mučeníkov v Baku je pamätník venovaný osmanským vojakom zabitým počas prvej svetovej vojny v Azerbajdžane. Pozostáva z pamätníka s "večným ohňom", uličky s menami mučeníkov a mešity. 1 130 tureckých vojakov a dôstojníkov islamskej armády bolo zabitých v boji v kaukazskej bitke pri Baku, ktorí v roku 1918 bojovali po boku azerbajdžanských síl proti boľševikom-arménskym Dašnakom a bakuským sovietom.

- (bod. 5) Azerbaijan Carpet museum
Bolo založené v roku 1967 a v čase založenia to bolo jediné múzeum, ktoré sa venovalo umeniu tkania kobercov. Hlavným účelom bolo uchovávať, skúmať a demonštrovať jedinečné príklady umenia tkania kobercov, ktoré sú národným dedičstvom Azerbajdžanu. Vlastní celosvetovo najväčšiu zbierku azerbajdžanských kobercov, ktoré boli roku 2010 zapísané na zoznam nehmotného Svetového dedičstva. Nachádza v jednej z najmodernejších budov v krajine, nielen uchováva bohatú zbierku artefaktov a kobercov, ale funguje aj ako miesto pre komplexný výskum tradičného umenia tkania kobercov.

- (bod. 6) Little Venice
Táto miniatúrna napodobenina benátskych kanálov a gondol, pôvodne postavená v roku 1960, je pokojným únikom na bulvári Baku, kde sa môžete unášať vodnými kanálmi na drevených člnoch, navštíviť reštaurácie na malých ostrovoch, kde sa podávajú jedlá miestnej a medzinárodnej kuchyne, a vychutnať si nádherný výhľad na more a mesto.

- prechod do najstaršej časti historického centra Baku - Icheri Sheher (old city):
Icheri Sheher je najstaršia obývaná časť Baku. V roku 1977 bolo vyhlásené za historickú a kultúrnu rezerváciu a v roku 2000 bol zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Tri strany sú obohnané hrubým múrom pevnosti, pričom jedna strana je otvorená do Kaspického mora. Budovy sú postavené z vápenca, lokálne vybrúsené a vyleštené na hladký povrch, takže väčšina budov má rovnaké farby a cesty sú úzke a kľukaté, vďaka čomu sa Icheri Sheher cíti trochu ako bludisko.

- (bod. 8) Maiden tower
Panenská veža v Baku bola postavená vo valcovom tvare na obrovskej skale naklonenej k pobrežiu Kaspického mora. Z pobrežia je k nemu pripevnená podlhovastá podpera (opor). Výška veže na severnej strane je 31 m, na južnej 28 m. Priemer veže na prvom poschodí je 16,5 m. Hrúbka (šírka) steny na poschodí je do 5 m. Vnútorná časť veže je rozdelená na 8 podlaží. Každé poschodie je pokryté klenutým stropom z brúseného kameňa. Počiatky veže sú zahalené rúškom tajomstva - nikto nevie s istotou, kedy bola postavená alebo na čo bola postavená, alebo dokonca ako získala svoje meno Panenská veža (Qiz qalasi). Nezachovali sa žiadne písomné pramene, ktoré by zaznamenávali jeho stavbu alebo pôvodnú funkciu. Legenda hovorí, že kráľ sa zamiloval do svojej krásnej dcéry a chcel si ju vziať. Zdesená princezná sa pokúsila oddialiť svadbu tým, že požiadala svojho otca, aby postavil najväčšiu vežu, akú kedy videla. Keď bola veža dokončená, princezná vystúpila, aby sa pokochala výhľadom, a vrhla sa do vĺn Kaspického mora, lapajúc po stenách veže pod ňou.

- (bod. 9) Şirvanşahlar Sarayı (Palác Širvánšáhov)
Dominantnú úlohu v starobylom meste zohráva Palác Shirvanshahs, sídlo panovníkov Shirvanu. Štát Shirvanshahs, ktorý existoval od 6. do 16. storočia, mohol vďaka múdrej a správnej politike svojich vládcov žiť tisíc rokov a zohral neoceniteľnú úlohu v kultúrnom, sociálnom, hospodárskom a politickom živote. Rozvoj nielen Širvanu, ale celého Azerbajdžanu po jeho rozpade sa sídlo Širvanského štátu presťahovalo do mesta Baku a začala sa výstavba budovy paláca. V 14. – 15. storočí sa územie paláca ďalej rozširovalo a stavali sa budovy s rôznymi funkciami.
Obytná budova komplexu, Divankhana, hrobka Seyyed Yahya Bakuvi, pozostatky mešity Key Gubad, brána sultána Murada, rodinná hrobka, mešita Shah a palácové kúpele prežili dodnes a boli zahrnuté v r. v roku 2000 na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

- (bod. 10) Múzeum miniatúrnych kníh
- (bod. 11) Radnica
- (bod. 15) Ismailiyya Palace (v súčasnosti slúži ako Prezídium Akadémie vied)
- (bod. 16) Fəvvarələr Meydanı (námestie fontán)

- (bod. 17) Nizami Street
Ulica Nizami je veľká pešia a nákupná ulica v centre mesta, pomenovaná po klasickom perzskom básnikovi Nizami Ganjavim. Ulica prechádza centrom mesta zo západu na východ. Celková dĺžka ulice je 3 538 m. Je bez premávky a začína na námestí Fountains Square a je domovom rôznych predajní, od bánk po módne obchody, a je jednou z najdrahších ulíc na svete.

- (bod. 21) Teze Pir Mosque
Mešita Teze Pir je dôležitou historickou mešitou v hlavnom meste, ktorá bola postavená v rokoch 1905 - 1914. Je to jedna z prvých náboženských stavieb a zároveň obľúbené miesto v Baku, kde sa používal biely kameň. Hlavným architektom tejto mešity bol Zivar bey Ahmedbayov, ktorý navrhol interiéry v súlade s moslimským dizajnom východu.

- (bod. 23) Heydar Aliyev Park and Palace (bod. 25)
Palác Hejdara Alijeva , počas sovietskej éry známy ako Palác Lenina (Лeнин aдынa) je hlavným hudobným miestom v Baku s kapacitou 2 500 miest na sedenie. Palác bol premenovaný po smrti azerbajdžanského prezidenta Hejdara Alijeva v roku 2003. Je to koncertný komplex, kde sa popri kultúrnych programoch konajú aj štátne podujatia. Koncertná sála paláca je považovaná za najväčšiu scénu v republike.

- (bod. 26) Yashil Bazzar
Nachádza sa trochu ďalej od centra mesta, Yashil Bazaar (azerbajdžansky zelený bazár) je najväčší potravinový bazár v Baku plný organického (a často exotického) ovocia a zeleniny, byliniek a korenín, orechov a sušeného ovocia, džúsov, kompótov a džemov, ako napr. ako aj miestne pochúťky ako kaviár a šafran. Prechádzka z radu do radu vám umožní zažiť svet chutí a vôní z rôznych kútov krajiny. Preto je to jedno z najobľúbenejších miest na nakupovanie potravín medzi miestnymi obyvateľmi Baku. Predajcovia vám radi pomôžu a nechajú vás pred nákupom vyskúšať, ale nebojte sa zjednávať ceny. Pripravte sa zažiť ruch východného bazáru!

- (bod. 27) Heydar Aliyev Centre
Centrum Heydara Alijeva je komplex budov s rozlohou 57 500 m2, ktorý navrhla iracko-britská architektka Zaha Hadid a je známy svojou výraznou architektúrou a ostrými zakrivenými uhlami. Centrum je pomenované po Hejdarovi Alijevovi (1923–2003), prvom tajomníkovi sovietskeho Azerbajdžanu v rokoch 1969 až 1982 a prezidentovi Azerbajdžanskej republiky od októbra 1993 do októbra 2003. Vychádza z monumentálnej sovietskej architektúry, sú tu použité vzory a zakrivené formy inšpirované islamským umením. Budova dosahuje výšku až 74 metrov a má päť podlaží, obsahuje konferenčnú halu, knižnicu a galériu.

LINK na trasu - metrom: https://maps.app.goo.gl/JnxztkejonXkZY5C9   (1:00h)

- (bod. 28) Heydar Mosque (mešita)
Heydarova mešita bola postavená z poverenia hlavy štátu Ilhama Alijeva. Táto nová mešita bola postavená na ploche 12 000 metrov štvorcových. Fasáda mešity je obložená špeciálnymi kameňmi v architektonickom štýle Shirvan-Absheron, bohatstvo ornamentov vytvára na fasáde osobitnú architektonickú harmóniu. Má 4 minarety s výškou 95 metrov. Prezident Ilham Alijev vždy venoval pozornosť výstavbe mešity, pozorne sledoval priebeh stavebných prác, ktoré sa tu vykonávali, pravidelne sem prichádzal a dával príslušné pokyny v súvislosti s vykonávanými prácami. Vo vnútri mešity s celkovou rozlohou 4200 metrov štvorcových boli použité aj špeciálne dekoratívne prvky a na okrajoch kupoly sú napísané verše Koránu. Hlavná kupola mešity je vysoká 55 metrov vrátane druhej kupoly s výškou 35 metrov. Priemer hlavnej kupoly je 30 metrov.
- cesta späť metrom (na stanicu 28 May ... 30 min.)

LINK na trasu: https://sk.mapy.cz/s/pebenaguve  (pešo 8km -- 2:30h)

- prechod zo stanice metra k hlavnému bulváru
- (bod. 2) Hökumət Evi (The Azerbaijan Government House - Vláda)
- (bod. 3) Hərbi Qənimətlər Parkı (armádne múzeum)

- (bod. 4) The Crescent moon hotel
Je navrhnutý tak, aby vyzeral ako polmesiac so svojimi bodmi na povrchu Kaspického mora. Tvar polmesiaca budovy odkazuje na jeden zo symbolov Azerbajdžanu, zobrazený na jeho štátnej vlajke. Pozostáva z 32 poschodí (28 poschodí samotného hotela stojí nad 4-poschodovým pódiom). Obsahuje 230 izieb pre hostí, 74 apartmánov a 16 víl. Celková plocha je 177 969 m², parkovanie je plánované pre 601 áut. Tento hotel má byť „sedemhviezdičkovým" zariadením.

- (bod. 7) Muzey Mərkəzi (Múzeum nezávislosti Azerbajdžanu)
- (bod. 8) Baku Boulevard
Promenáda založená v roku 1909, ktorá vedie paralelne s nábrežím v Baku. Jeho história siaha viac ako 100 rokov do minulosti, do čias, keď si ropní baróni z Baku postavili svoje sídla pozdĺž kaspického pobrežia a keď bolo pobrežie umelo zastavané centimeter po centimetri. Tradične sa začína na Námestí slobody a pokračuje na západ do Starého mesta a ďalej. Od roku 2012 Yeni Bulvar (nový bulvár) prakticky zdvojnásobil dĺžku na 3,75 km, čím sa promenády rozšírili až k Námestiu národnej vlajky.V roku 2015 White City Boulevard pridal ďalšie 2 km na východ od Námestia slobody a správy naznačujú, že nakoniec môže byť bulvár dlhý až 26 km, vrátane Bibiheybət.

- (bod. 9) Sayyid Yahya Murtuza Mosque
Táto mešita sa nachádza na stredovekej obchodnej ceste pre karavany a bola postavená začiatkom 17. Storočia, na vlastné náklady Sayyida Yahya Murtuzu, ktorý bol jednou z najvplyvnejších osobností svojej éry. V mešite pôsobil ako náboženský duchovný. Po smrti ho pochovali na nádvorí mešity.

4. až 6. DEŇ – prejazd z VÝCHODU na ZÁPAD (po SEVERE) a späť

- vyrážame na sever do hôr na hranici s Ruskom

LINK na trasu: https://sk.mapy.cz/s/jutohavemo   (autom 1 000km -- 13:30h)

- (bod. 2) Yanar Dag (večný oheň)
V preklade 'horiaca hora' je plameň zemného plynu, ktorý nepretržite horí tisíce rokov na svahu na polostrove Absheron. Plamene šľahajú do vzduchu 3 metre z tenkej poréznej pieskovcovej vrstvy. Na rozdiel od bahenných sopiek horí plameň Yanar Dagh pomerne stabilne, pretože zahŕňa stály únik plynu z podpovrchu. Tvrdí sa, že plameň Yanar Dagh bol objavený, keď ho náhodne zapálil pastier odhodenou cigaretou v 50. rokoch 20. storočia.

- (bod. 3) Diri Baba (mauzóleum)
Dvojposchodové mauzóleum z 15. storočia ležiace asi 90 km od hlavného mesta, v blízkosti mesta Qobustan. Názov v preklade znamená "žijúci deduško". Leží neďaleko starého cintorína, asi kilometer od hlavnej cesty a prístup do stavby je strmým kamenným schodiskom. Po celé stáročia miestni usadlíci rozprávajú legendu o nesmrteľnom svätcovi Diri Baba, ktorého telo tu bolo pochované roku 1402, ale nerozložilo sa, čo viedlo k posmrtnému vyhláseniu jeho svätosti. Už od 17. storočia priťahuje pútnikov a návštevníkov z celého sveta. Originalita tejto stavby spočíva v tom, že architekt postavil hrobku priamo do skaly. Pôsobí dojmom akoby hrobka stále visela vo vzduchu. Budova mauzólea je majstrovským dielom tzv. širvanskej architektúry.

- (bod. 4) Alpaca farm
Nachádza sa v dedine Meysari, Shamakhi, len 120 km od Baku. Je prvou chovateľskou farmou alpaky v krajine, ktorá sa špecializuje na spracovanie alpakového rúna a výrobu vysoko kvalitných produktov z alpaky, ako aj prvá svojho druhu - interaktívna farma, kde môžete spoznať zvieratá na vlastnej koži.

- (bod. 6) dedinka Burovdal (nachádzajúca sa pod horou Babadag- 3629 m n.m.)
- (bod. 7) vysutý lanový mostík do Zarnavy
- (bod. 8) Qafqaz Tufandag
Neďaleko mesta Gabala, reštaurácia na vrchole lyž.strediska - 2000 m n.m., (https://chaletsteak.choiceqr.com/)

- (bod. 10) Shakikhanovs' Palace (palác chánov – Shakikhanov dom /palác)
Dom palácového typu bohatý na dekoratívne prvky. V druhej polovici 18. storočia, postavený na príkaz Mohammada Husajna Chána. Budova v štýle miestnej architektúry má bohaté dekoratívne prvky a dom pripomína skutočné múzeum. Pri stavbe budovy bola použitá hlina, ktorá v lete udržiavala v miestnostiach chlad a v zime teplo. Tento dom pozostáva zo 6 izieb a 4 chodieb a má dve samostatné schodiská, aby sa muži a ženy nestretli. Izby na prvom poschodí majú zimné haly, kde sú umiestnené "bucharis" (krby). Druhé poschodie, podobne ako prvé poschodie, je určené pre hostí.

- (bod. 11) Şəki Qalası / The Palace of Shaki Khans (Šeki - opevnenie)
Postavil ho v roku 1797 Muhammad Husayn Khan Mushtaq. Letný palác bol určený na ubytovanie chánov, ktorí mali na starosti kontrolu Shaki, ako miestodržitelia vládnucej dynastie Zand a neskôr Qajar perzskej dynastie okolo roku 1750 až do času, keď boli tieto územia anektované Ruským impériom. 7. júla 2019 bolo historické centrum Shaki s chánskym palácom zapísané do svetového dedičstva UNESCO.

- (bod. 12) Kiş Alban Məbədi (kostol)
Kostol Kiš je gruzínsky pravoslávny kostol pravdepodobne zo začiatku 12. storočia v dedine Kiş, približne 5 km severne od Shaki. Od 19. storočia je neaktívny pre nedostatok farníkov, hoci od roku 2000 stále pravidelne slávil omšu gruzínsky kňaz. Archeologický výskum vykonaný v roku 2000 dospel k záveru, že bol najprv postavený ako diofyzitský gruzínsky kostol, neskôr sa stal chalcedónskym kostolom kaukazských Albáncov. Predchádzajúci výskum predpokladal, že v rôznych časoch fungovala ako kaukazská albánska apoštolská cirkev, chalcedónska cirkev v rámci gruzínskej pravoslávnej cirkvi a neskôr ako arménska apoštolská cirkev.

- (bod. 14) dedina İlisu
Dve prekrásne vysoko položené údolia sa spájajú pri okúzľujúcej dedine İlisu. Len ťažko sa dá uveriť, že táto maličká dedina s fotogenickými starými domami bola v 18. storočí hlavným mestom už existujúceho sultanátu. Mnohé domy si zachovajú vyčnievajúce okenné výklenky, oblúkové dvere a strechy z červených škridiel. Nájdete tu staro mešitu a niekoľko pozostatkov opevnenia. Od päťposchodovej veže Sumuq qala (éti Sumug gala) ...

- (bod. 14) Sumuq qala (obranná veža)
Toto je príklad obrannej veže, ktorú ľudia žijúci v horských oblastiach stavali so svojimi rodinami vedľa svojich obydlí, aby sa chránili pred nepriateľom. Pri stavbe veže bol použitý riečny kameň, vápenná malta a pálená tehla.

... na juhozápadnom okraji dediny je nádherný výhľad na údolie a zasnežené vrcholky hôr v diaľke. Na severnom konci dediny sa otvárajú krásne výhľady. Cesta hore hlavným údolím smerom k Rusku nie je „malina" (uzavreté hraničné pásmo). K neobvyklej dedinke Saribaş (bod. 15) sa môžete dostať terénnym vozidlom, iba ktoré cestou dokáže prejsť brod rieky.
- cesta späť smerom do Baku strednou časťou Azerbajdžanu

- (bod. 18 a 19) Gobustan Mud Volcanoes (bahenné sopky)
Okrem spontánnych zdrojov zemného plynu je krajina známa tým, že sa tu nachádzajú najväčšie bahenné sopky na svete. Tieto pozoruhodné kužeľovité útvary majú ploché krátery, ktoré ukrývajú zásoby ropy a kondenzátu horúceho plynu. Vedci odhadujú, že tieto bahenné mohyly majú až 25 miliónov rokov! Pohľad do týchto sopiek odhaľuje veľké bubliny, ktoré sa tvoria a okamžite prasknú na povrchu bahna. Plynové vrecká sa objavujú blízko dna krátera a prenikajú hlboko do zeme, siahajú desiatky metrov. Z osemsto bahenných sopiek nájdených po celom svete sa približne polovica z nich nachádza v Azerbajdžane. Niektoré z týchto prírodných útvarov sú pomerne masívne a dosahujú výšku niekoľko stoviek metrov. Sopky sú rozptýlené po skalnatých púšťach rezervácie Gobustan, ktorá sa nachádza 60 kilometrov od Baku.

- (bod. 20) ropné polia pri pobreží (10-ky malých ropných veží)

7.DEŇ – návrat do Baku

- cesta na letisko
- odovzdanie auta
- odlet z letiska Heydara Aliyeva o cca. 03:15 (miestneho času)

FOTOGALÉRIA Z CESTY

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Nákupný košík